Kullanıcıların ihtiyaçlarına göre tasarlanmış menü ve butonlar sayesinde kullanıcılar sisteme çok hızlı adapte olabilmekte ve öğrenim süreci çok kısalmaktadır.

Analiz, rapor ve çıktılar önceden hazır şekilde bulunduğu gibi kullanıcının ihtiyacına göre konfigüre edilebilmekte ve daha sonraki kullanımlar için saklanabilmektedir.

Ayrıca Özel Sorgu Sihirbazı ile kullanıcılar istediği raporu istediği şekilde alabilmektedir.

Tematik Renklendirme özelliği ile faklı şekilde edinilmesi mümkün olmayan analizler ve görsel çıktılar oluşturulabilmektedir.

Çizim işlemleri her katman için harita üzerinden kurallı olarak yapılabilmektedir. Çizim işlemlerinde kolay ve doğru veri girişleri yapabilmek için altlık haritaları kullanılabilir. Bu altlık haritaları DXF, DGN, SHP, DWG ya da DoaBİS sistemi dışında olan farklı TAB dosyaları olabilir. Aynı zamanda NCN, TXT, EXCEL ve diğer koordinat verilerinin yer aldığı MapInfo’nun desteklediği dosyalardan nokta aktarımı yapılabilmektedir. Tüm bu formatların DoaBİS sistemine ve DoaBİS çizim kurallarına uygun olması durumda otomatik olarak şebeke verisi olarak sisteme tanımlanabilir.