DoaBİS (Doğalgaz Altyapı ve Yönetim Bilgi Sistemi) Nedir?

DoaBİS, Doğalgaz altyapı şebekelerinin entegre ve kolay bir şekilde yönetilmesi için, kural bazlı coğrafi bir veri tabanı ortamında şebeke envanteri, adres, abone ve ilgili diğer harita bilgilerinin güncellenmesini, raporlanmasını, analizini ve yetkilendirme ve yönetilmesini sağlayan bir yaşayan canlı bir CBS sistemidir.

DoaBİS web, masaüstü ve mobil ortamlarda kullanıcıların veri girişi, analiz ve raporlamaların kolaylıkla yapılabildiği bir arayüze sahiptir. Böylece doğalgaz altyapısı ile ilgili yeni şebeke çizimleri, düzenlemeler, güncellemeler ve kontroller çok hızlı ve doğru bir şekilde yapılabilmektedir.

Kurum içerisindeki diğer iş ve bilgi sistemleri ile entegrasyona açık şekilde tasarlanmış olup SCADA, Abone, Çağrı Merkezi, Bakım Onarım Arıza, ERP, CRM, Modelleme başta olmak üzere gibi bir çok farklı sistemle entegrasyonlar farklı kurumlarda yapılmış ve yeni kurumlara kolaylıkla uyarlanabilmektedir..

Bu entegrasyonlar sayesinde ilçe, mahalle veya besleme bölgesi bazında Abone türleri, tüketimleri, arıza miktarları, arıza tipleri gibi bir çok analizler kolaylıkla yapılabilmektedir.

Ayrıca başka birim ve kurumlara ait CAD/CBS ortamındaki veriler sistem içerisinde kolaylıkla açılabilmektedir.

doabis-logo-icon
doabis-layout
  • Kullanıcı grupları oluşturma
  • Kullanıcı gruplarına göre yetkilendirme yapılması
  • Kullanıcı tanımlama işlemleri
  • Web ve Masa üstü Uygulaması için ayrı yetki düzenleme

Uygulamaya girerken kullanıcı adı ve şifre ile girilerek kullanıcılar yetkileri seviyesinde fonksiyonlara ve menülere erişim yapabiliyor ve yapılan işlemlerin kaydı tutulabiliyor.

Gaz verilen veya abone alınan bölgeler görülüp harita üzerinden adreslerin incelenmesi yapılabilir.

Sektör ve bölge bazlı abonelik kabulü veya reddi için düzenleme yapılabilir, gerekli kısıtlamalar koyulabilir. Sistemde bulunmayan adreslerin sisteme girişi (yol ,kapı) yapılabilir ve güncellenebilir.

Yeni girilen veya güncellenen adresler anında canlı olarak entegrasyon kapsamında olan Abone Bilgi Sisteminden görülebilir ve bu adresler üzerinden abonelik işlemleri gerçekleştirilebilir. Uygulama Abone Bilgi Sistemi ile entegre çalıştığı için binalar üzerinde var olan abone bilgilerine ve diğer aboneye ait detaylı bilgilere ulaşılabilir.